Skaut tělem i duší, který dětem předává své zkušenosti. Chce jim vštípit, že dobro skutečně existuje. Pětadvacetiletý Martin Soldán (na snímku) vede čtvrtý skautský oddíl vlčat ve Vyškově.
„Nejvíce mě na tom baví, že pracuji s dětmi a snažím se vychovávat lepší společnost,“ prohlašuje hrdě Martin pro Blanenský deník.

Za svou snahu získal koncem roku 2017 cenu Jana Hona udělovanou vyškovskou nadací Tři Brány. Toto ocenění za mimořádné úspěchy ve škole nebo zájmové činnosti mohou dostat lidé ve věku od patnácti do pětadvaceti let.
Ke skautu Soldána před téměř dvaceti lety přivedla jeho matka. „Hledali jsme nějaký kroužek, kde bych našel uplatnění.
Volba padla na skaut, protože tam chodily děti matčiných kamarádek,“ vypráví mladý vedoucí vlčí smečky „Kondorů“.

Přiznává, že skauting jej od prvních okamžiků skutečně pohltil.
Proto se rozhodl se co nejvíce vzdělávat, aby pak mohl učit další. „Na první vzdělávací kurz jsem jel asi ve třinácti letech. Kurzy zdravotnický a vůdcovský, abych mohl vést celý oddíl, následovaly později. Musel jsem skládat zkoušky, abych věděl, jak správně s dětmi pracovat,“ přibližuje mladý muž.

Nyní je zástupcem vůdce vyškovského skautského střediska a zároveň i vůdcem vzdělávacích kurzů. Ty jsou určené mladým zájemcům nejen z Vyškova, ale také ze Slavkova u Brna, dokonce i Olomouce nebo Šumperku. „Většinou učím děti kolem třinácti až patnácti let. Které na kurz pojedou, vybírá vždy vedoucí oddílu,“ prozrazuje Martin.
Pravidelně pořádá také výpravy do přírody nebo letní tábory pro mladé skauty. Že by dělal něco úplně jiného, si nedokáže ani představit.
„Chci dětem ukázat, že dobro a dobré skutky mají cenu. I když kolem sebe třeba vidí něco jiného,“ dodává nadšenec.